• Køb medicin online
  • Få masser af fordele
  • Vores tilbud: God, billig og straks
  • Brede udvalg, faglig kvalitet
gefionapotek.dk
Dit Internet Apotek

ASPIRIN MIGRÄNE 500 mg Brausetabletten

Lignende billede

Producent:  Bayer Vital GmbH Geschäftsbereich Selbstmedikation
PZN:  00958298
Pakning:  24 St
Pr.:  DKK 6,45 / 1St
Pris1) 154,90 DKK
Indkøbskurv

Die neu von Bayer entwickelte ASPIRIN® Migräne bei migränebedingten Kopfschmerzen Brausetablette zur Bekämpfung von migränebedingten Kopfschmerzen! Sie wurde für die akute Behandlung der Kopfschmerzphase von Migräneanfällen mit und ohne Aura zugelassen.

Allein in Deutschland leiden fast 10 Millionen Menschen regelmäßig unter migränebedingten Kopfschmerzen. Frauen sind zwei bis drei Mal häufiger betroffen als Männer, und selbst jüngere Menschen bleiben von dieser Krankheit nicht verschont. Sie alle können jetzt, dank der neuen ASPIRIN® Migräne bei migränebedingten Kopfschmerzen Brausetablette von Bayer, Linderung bei migränebedingten Kopfschmerzen erwarten.

Ihre Wirksamkeit bei migränebedingten Kopfschmerzen wurde u.a. in einer umfangreichen klinischen Studie belegt, die in 36 Prüfzentren in Deutschland mit insgesamt 343 Migränepatienten unter strengsten Prüfungsbedingungen durchgeführt wurde.

Die Brausetablette enthält, neben Acetylsalicylsäure, ein wirksames Puffersystem, das für eine schnelle Auflösung des Wirkstoffs sorgt.

ASPIRIN® Migräne bei migränebedingten Kopfschmerzen ist schnell wirksam und gut verträglich.

Die Einnahme ist einfach: Zwei Brausetabletten, in Wasser aufgelöst, reichen für die Behandlung von migränebedingten Kopfschmerzen aus.

Die Höhe dieser Dosierung entspricht den Empfehlungen der DMKG, der Deutschen Migräne- und Kopfschmerzgesellschaft.

Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.

prisoplysninger

1)  Vores priser er inkl. moms exkl. Servicegebyr for forsendelsesomkostninger

apotekpligtig

Angående risiko eller bivirkninger læs indlægssedlen og kontakt din kvindelige læge, din læge eller apoteket.

smertestillende middel

Dette produkt er smertestillende.
Hvis du har smerter eller feber, må du ikke bruge det i længere tid end angivet i indlægssedlen uden lægehjælp.

Advarsel for præparater til udelukkende behandling af milde til moderate smerter eller feber:
Hvis du har smerter eller feber, må du ikke bruge det i længere tid end angivet i indlægssedlen uden lægehjælp.
Smertestillende advarsel for præparater med andre eller yderligere indikationer:
Må ikke bruges i længere tid end angivet i indlægssedlen uden lægehjælp!

Producent Adresse

Bayer Vital GmbH Geschäftsbereich Selbstmedikation
Kaiser-Wilhelm-Allee Gebäude K 56
51368 Leverkusen
Tyskland (Deutschland)
www.bayervital.de

Lebensmittelinformationsverordnung (tysk ret) og andre artikeldetaljer

Hvis du har brug for yderlinge oplysninger efter tysk loven "Lebensmittelinformationsverordnung" (LMIV) eller oplysninger om yderligere artikeldetaljer, kan du besøge producentens websted eller kontakte dem direkte. Dette vil være glade for at besvare yderlige spørgsmål gratis. Du kann også bruge vores informationsservice og skrive dine spørgsmål. Indtast venligst navnet på artiklen, fabrikanten og artikelnummeren: info@gefionapotek.dk. Selvfølgelig kan du kontakt os på telefon +49 46 21 - 96 22 0 under vores åbningstid. Forstå venligst, at fuldstændige oplysninger kun med eksistensen af artiklen kan være tilgængelige før levering til dig.

Anvendelse

Akute Behandlung der Kopfschmerzphase von Migräneanfällen mit und ohne Aura.